نصب دستگاههای کارتخوان

انواع کارت‌های رهیاب الکترونیک ایرانیان

امروزه فراهم نمودن سرویسهای مالی گوناگون از طریق کانالهای مختلف الکترونیکی مورد توجه بانک ها و مؤسسات مالی قرار گرفته است. بر این اساس، ایجاد سرویسهای پرداخت الکترونیکی یکی از اولویت های امروزی بانکها بوده و به همین علت را ه حلهای بسیاری برای ارائه این سرویسها پیشنهاد شده است. از طرف دیگر، باید توجه نمود که به دلیل متنو ع بودن روش های پرداخت، نمی توان انتظار داشت که تنها یک سرویس پرداخت الکترونیکی، کلیه نیازها در این بخش را مرتفع سازد.


در سا لهای اخیر فنّاوری NFC که یک روش استاندارد بیسیم برای ارتباط دستگا ههای الکترونیکی در فواصل نزدیک میباشد، از طرف مؤسسات مالی، شرکتهای ارائه دهنده سرویس های پرداخت،تولیدکنندگان سیم کارت، اپراتورها و تولیدکنندگان گوشی همراه برای پیاد ه سازی سرویسهای پرداخت الکترونیکی مورد توجه قرار گرفته و راه حلهای مختلفی برای پیاد ه سازی سیستمهای پرداخت الکترونیکی مبتنی بر این فنّاوری ارائه شده است. در این مقاله، فنّاوری NFC وروشهای استفاده از آن معرفی گردیده

سیستم های پرداخت سیار
سیستم های پرداخت الکترونیکی از درگا ههای الکترونیکی مختلفی استفاده میکنند که از بین آنها میتوان به اینترنت ، تلفن ثابت، تلفن همراه و پایانه های فروش اشاره نمود. بر این اساس ، یک سیستم پرداخت سیار به سیستمی اطلاق می شود که امکان پرداخت بهای کالاها و خدمات را از طریق دستگاههای ارتباطی بدون سیم مانند تلفن های همراه معمولی یا هوشمند ، دستگاههای دستیار شخصی دیجیتال و غیره فراهم می کند. برای پیاده سازی سیستم های پرداخت سیار ، از فنّاور یهای مختلفی استفاده می شود که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

 • پیامک
 • IVR
 • اینترنت بروی تلفن همراه فنّاور یهای GPRS وWAP وفنّاور یهای مشابه
 • برنامه های کاربردی روی گوشی همراه
 • برنامه های کاربردی روی سیم کارت
 • NFC

فن‌آوری NFC

فنّاوری NFC یک روش استاندارد بیسیم برای ارتباط دستگا ههای الکترونیکی با هم در فواصل نزدیک )تا حدود چهار سانتی متر( می باشد که در فرکانس 56 / 13 مگاهرتز عمل میکند و نرخ انتقال داده ها در آن 106 ، 212 یا 424 کیلوبیت در ثانیه است. برای فنّاوری NFC ، استاندارد ایزو 2018092 توسط سازمان ISO تدوین شده است و از نمونه پیاده ساز یهای استاندارد ایزو 18092 می توان به فنّاوریFeliCa محصول شرکت سونی اشاره نمود که امروزه به عنوان استاندارد بلیطهای الکترونیک در کشور ژاپن استفاده می شود.ا ز دید یک کاربر، یک ارتباط NFC تقریباً مشابه یک ارتباط بلوتوث با سه تفاوت زیر می باشد:

 • زمان برقراری ارتباط در فنّاوری NFC بسیار کوتاه است، در حالی که در مورد ارتباط بلوتوث، این زمان چندین ثانیه به طول می انجامد.
 • برد ارتباط NFC نسبت به ارتباط بلوتوث بسیار کمتر است.
 • در فنّاوری NFC ، در هر دو طرف ارتباط نیاز به منبع انرژی نمی باشد، در حالی که در سایر رو شهای ارتباطی و از جمله بلوتوث، هر دو طرف ارتباط باید منبع انرژی داشته باشند.
 • این ویژگیهای فنّاوری NFC ، آن را برای پرداختهای خرد و در مکان های شلوغ و با نرخ تراکنش بالا بسیار مناسب ساخته است. از یک طرف، کوتا ه بودن زمان برقراری ارتباط NFC باعث می شود که در چنین مکان هایی، عمل پرداخت با حداکثر سرعت ممکن انجام گیرد. از طرف دیگر، کوتا ه بودن برد ارتباط NFC باعث می شود که امنیت تراکنش و داد ه های کاربران تأمین شده و از تداخل تراکنش چند کاربر با یکدیگر جلوگیری شود. به همین دلیل، این شیوه برای پرداختهای خرد بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از بانکها، شرکتهای ارائه دهنده سرویس های پرداخت،اپراتورهای تلفن همراه، تولیدکنندگان گوشی همراه و تولیدکنندگان سیم کارت، سیستم های پرداخت آزمایشی بسیاری را بر اساس فنّاوریNFC پیاد ه سازی و عملیاتی نموده اند حتی شرکت گوگل که در نسخه های جدید سیستم عامل اندروید پشتیبانی از استاندارد NFC را قرار داده است، شرکت میکروسافت نیز در صدد پشتیبانی از استاندارد NFC در نسخه بعدی سیستم عامل ویندوز 8 و با هدف استفاده از آن در تبلتها می باشد.
 • پیش بینی می شود در سا لهای آتی، اکثر گوش یهای تلفن همراه تولید شده دارای این قابلیت باشند. در حال حاضر، فنّاوری NFC بیش از همه در کشورهای ژاپن و کره جنوبی مورد استفاده قرارگرفته است، به گونه ای که تخمین زده می شود حدود 95 درصد از 16/7 میلیون استفاد ه کننده فعال از این فنّاوری در این دو کشور باشند.با این حال، پیش بینی می شود با توسعه استفاده از این روش در سایرکشورها، تعداد استفاده کنندگان از این فنّاوری به 250 میلیون نفر درسال 2015 برسد که سهم دو کشور ژاپن و کره جنوبی از این تعداد استفاده کننده، حدود 70 درصد خواهد بود. همچنین پیش بینی می شود.

از فنّاوری NFC می توان به سه روش در گوش یهای تلفن همراه استفاده نمود

 • Peer-To-Peer Mode در این شیوه دو گوشی تلفن همراه با روش NFC با هم ارتباط دوطرفه برقرار میکنند. از کاربردهای این شیوه میتوان به انتقال اطلاعات)مثلاً انتقال فایلها( از یک گوشی تلفن همراه به گوشی دیگر اشاره نمود.
 • Reader/Writer Mode در این شیوه، گوشی تلفن همراه به عنوان یک دستگاه خواننده برچسبهای NFC عمل میکند. در این حالت گوشی تلفن همراه ابتدا با ارسال سیگنالهایی به برچسب NFC ، ارتباط با آن را آغاز نموده و سپس با ارسال فرامین به برچسب NFC ، اطلاعات آن را میخواند. یکی از کاربردهای رایج این شیوه ارتباطی، اطلا ع رسانی در مورد اجناس و کالاها می باشد. در این حالت روی کالا یک برچسب NFC قرار میگیرد و مشتریان با نزدیک بردن گوشی تلفن همراه خود به کالا و خواندن اطلاعات برچسب به روش NFC ، میتوانند اطلاعات بیشتری را در موردکالای مورد نظر )مثلاً تاریخ انقضا، عوارض استفاده از آن، کالاهای مشابه و غیره( روی گوشی تلفن همراه خود مشاهده کنند.
 • Card Emulation Mode در این شیوه، گوشی تلفن همراه به عنوان یک کارت هوشمند غیرتماسی عمل م یکند که قابل خواندن توسط دستگا ههای کار تخوان غیرتماسی می باشد واز استاندارد NFC نیز پشتیبانی میکند. در این حالت، دستگاه کارت خوان غیرتماسی تفاوتی بین گوشی تلفن همراه و کارت هوشمند غیرتماسی حس نخواهد کرد و به همان شیو های که باکارت هوشمند غیرتماسی کار میکند، با گوشی تلفن همراه رفتار خواهد کرد. با این روش حتی میتوان در یک گوشی تلفن همراه، چندین کارت قرار داد و در زمان پرداخت، کارت مورد نظر را از بین کار تهای موجود انتخاب نمود. کار تهای هوشمند غیرتماسی در سالهای اخیر به طور گسترده در سیستم های پرداخت الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفته اند و در نتیجه ، در بسیاری از کشورها پایانه های کارت خوان غیرتماسی عمومیت پیدا کرد ه اند.

از فنّاوریکاربردهای فنّاوری NFC
با توجه به سه شیوه معرفی شده در بخش قبل، کاربردهای متنوعی جهت استفاده از فنّاوری NFC مطرح شده است که از مهم ترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بلیط سیار: در این کاربرد، تلفن همراه مجهز به فنّاور ی NFCبه عنوان بلیط الکترونیک عمل می کند. به عنوان نمونه، با نصب پایانه های NFC در ایستگاه های مترو یا اتوبوسها ، می توان از این شیوه برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی به روش NFC استفاده نمود.
 • پوسترهای هوشمند: پوسترهای تبلیغاتی با استفاده از فنّاوری N FC می توانند به پوسترهای هوشمند تبدیل شوند. در این حالت ،روی سطح پوستر یک برچسب NFC قرار میگیرد و اشخاص با نزدیک نمودن گوشی تلفن همراه مجهز به فنّاوری NFC به این برچسب ، میتوانند به شیوه Reader/Writer Mode اطلاعات بیشتری را در مورد محصول یا سرویس مورد تبلیغ دریافت نمایند.
 • امتیازهای وفاداری: در این کاربرد ، تلفن همراه مجهز به فنّاوری NFC به منظور ذخیره امتیازهای وفاداری مشتریان استفاده می شود.به عنوان مثال، با این شیوه فروشندگان می توانند در هنگام خرید مشتریان از فروشگاه، امتیازهای وفاداری را در گوشی موبایل مشتریان خود ذخیره نمایند. مشتری پس از جمع آوری تعداد امتیازهای کافی ، می تواند از این امتیازها جهت دریافت تخفیف استفاده نماید.
فروشگاه اینترنتی