theme wordpress
 

طرح مهر بیمه دانا

شرکت رهیاب الکترونیک ایرانیان، طرح مهر بیمه دانا

بیمه دانا یکی از شرکت‌های خصوصی با قدمت و تجربه بالا است که انواع بیمه‌نامه را در قالب طرح‌های متنوع و متفاوت به مخاطبان خود ارائه می‌کند. در حال حاضر بیمه دانا با همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران اقدام به ارائه طرحی بسیار کارآمد و مفید با نام طرح مهر بیمه دانا کرده است.
این طرح جهت استفاده از بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه مسئولیت و آتش سوزی، بیمه حوادث انفرادی و منازل مسکونی طراحی شده است.
طبق آخرین آمارهای بیمه مرکزی تنها 50 درصد وسایل نقلیه، بیمه شخص ثالث دارند و ممکن است یکی از دلایلی که بقیه وسایل نقلیه بیمه شخص ثالث ندارند، مبلغ بالای حق‌بیمه آن باشد. از طرفی دیگر بیمه دانا با ارائه تسهیلات در این طرح، خرید و پرداخت حق‌بیمه‌های بدنه و شخص ثالث را بسیار آسان کرده است که در ادامه، شرایط و مزایای طرح مهر بیمه دانا را بررسی می‌کنیم.
این نکته قابل ذکر است که این طرح برای هریک از بیمه‌های بدنه، شخص ثالث، حوادث انفرادی، مسئولیت و آتش سوزی منازل مسکونی به صورت جداگانه قابل خریداری است و لزومی ندارد که برای خرید این طرح، هر 4 رشته بیمه‌ای انتخاب شود.
مزایای طرح مهر بیمه دانا
همانطور که گفته ‌شد مهر دانا اولین طرحی است که با همکاری بانک، دغدغه‌ی مالی بیمه‌گذاران را از بین برده و نیازهای بیمه‌ای آن‌ها را برطرف کرده است.
با توجه به افزایش نرخ دیه 98 و به تبع آن افزایش حق‌بیمه‌های شخص ثالث ممکن است خرید این بیمه اجباری و پرداخت حق‌بیمه‌های آن برای بعضی از افراد دشوار باشد که با خرید این طرح و استفاده از وامی که در آن ارائه می‌شود پرداخت حق‌بیمه‌ها راحت‌تر انجام می‌شود.
به دلیل افزایش قیمت‌ها ممکن است افراد جامعه ریسک خطرهایی را که در طول زندگی ممکن است برای آن‌ها اتفاق بیافتد، خودشان قبول کنند و از آن‌جایی که تحمل ریسک‌هایی که امکان انتقال آن‌ها به شرکت‌های بیمه وجود دارد برای مردم می‌تواند سخت باشد، این طرح با مزایای ویژه خود شرایط انتقال ریسک به شرکت بیمه را بسیار راحت کرده است.
با توجه به این مطالب می‌توان گفت که افراد از طریق طرح مهر بیمه دانا می‌توانند بیمه‌نامه‌های ضروری و مورد نیاز خود را با شرایط پرداخت راحت‌تر خریداری کنند که این موضوع به سود اقتصاد و ایمنی خانواده‌ها خواهد بود.

شرایط طرح مهر بیمه دانا

با خرید این طرح مبلغ 3 میلیون تومان برای خودروهای سواری، برای تاکسی‌ها 3 میلیون و 500 هزار تومان و 6 میلیون تومان وام برای اتوبوس‌ها به خریداران تعلق می‌گیرد اما این مبلغ به طور مستقیم به بیمه‌گذار پرداخت نمی‌شود بلکه حق‌بیمه‌های او تا سقف مقدارهای ذکر شده برای هریک از خودروهای سواری، تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها، از طرف بانک به شرکت بیمه پرداخت می‌شود و نیازی به پرداخت از طرف خود بیمه‌گذار نیست
این وام بدون نیاز به ضامن، پیش پرداخت و مراجعه به بانک برای خریداران این طرح درخواست می‌شود همچنین بازپرداخت آن نیز 12 ماهه و بدون سود و کارمزد است. این نکته قابل ذکر است که برای خرید این طرح لازم نیست که هر 4 رشته بیمه‌ای را انتخاب کنید بلکه حتی با انتخاب یکی از 4 رشته شخص ثالث، بدنه، حوادث انفرادی و آتش سوزی می‌توانید از مزایا و شرایط آن استفاده کنید.

دلایل خرید طرح مهر بیمه دانا

شرایط خرید قسطی بیمه بدنه و شخص ثالث در شرکت‌های دیگر ممکن است دشوار و تعداد ماه‌های اقساط آن نیز کمتر باشد اما بیمه دانا با ارائه این طرح از طریق افزایش تعداد ماه‌های پرداخت اقساط، خرید قسطی را برای بیمه‌گذاران راحت‌تر کرده است.
همچنین اکثر شرکت‌ها، بیمه‌های مسئولیت و حوادث انفرادی را به صورت  قسطی ارائه نمی‌کنند اما این طرح امکان خرید این بیمه‌های به صورت قسطی را هم فراهم کرده است.
از طرف دیگر بیمه دانا، تمام بیمه‌های مورد نیاز شما را در قالب این طرح ارائه کرده است که با خرید آن می‌توانید بسیاری از ریسک‌هایی که در زندگی روزمره ممکن است شما را تهدید کند به بیمه دانا منتقل کنید.

خرید طرح مهر بیمه دانا از شرکت رهیاب الکترونیک ایرانیان

رهیاب به عنوان مرکز مشاوره و انتخاب بیمه امکان مقایسه و خرید آنلاین بیمه‌های مختلف از جمله بدنه، شخص ثالث، عمر، مسافرتی، درمان و … برای شما ایجاد کرده است و می‌توانید از طریق دریافت مشاوره تخصصی کارشناسان رهیاب، بیمه مورد نظر خود را به صورت آنلاین خریداری کنید.
رهیاب طرح مهر بیمه دانا را در کنار سایر خدمات خود عرضه می‌کند که شما می‌توانید برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.
محصولات بیمه ای قابل ارائه (زیرشاخه های بیمه)

بیمه تکمیل درمان:

خطرات و ریسک‌های تحت پوشش بیمه تکمیلی دانا
موارد زیر هزینه‌های درمانی هستند که توسط بیمه درمان تکمیلی گروهی دانا تا سقف مشخصی پوشش داده می‌شوند.
بیمه‌گذاران با توجه به شرایط و خواسته‌های خود‌ می‌توانند با عقد قرارداد مربوطه از تمام یا بخشی از خدمات زیر استفاده کنند:

 • جبران هزينه‌هاي بستري‌، جراحی‌، شیمی درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، گاماناپف و انواع سنگ‌شکن در بیمارستان‌ها و مراکز جراحی محدود و Day Care.
 • جبران اعمال جراحی تخصصی شامل جراحی مربوط به سرطان‌، مغز و اعصاب مرکزی نخاع‌، گامانایف‌، قلب‌، پیوند ریه‌، پیوند کبد‌، پیوند کلیه و پیوند مغز استخوان
 • جبران هزینه‌های زایمان اعم از طبیعی و سزارین
 • جبران هزينه‌هاي درمانی نازایی و ناباروری
 • جبران هزينه‌هاي مربوط به رفع عيوب انكساري چشم (نظیر عمل لیزیک‌، لازک و …)
 • جبران هزینه‌های پاراکلینیکی (تشخیص درمانی) شامل: سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، انواع سی‌تی اسکن، انواع آندوسکوپی، ام‌. آ‌ر.‌آی، اکوکاردیوگرافی، استرس اکو، دانسیتومتری، تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفس، اسپیرومتری، نوار عضله، نوار عصب، نوار مغز، نوار مثانه، سیستومتری یا سیستوگرام، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، هولترمانیتورینگ قلب، آنژیوگرافی چشم و اعمال مجاز سرپائی شامل شکستگی و در رفتگی، گچگیری، ختنه، بخیه، کرایوتراپی، اکسیزیون لیپوم، بیوپسی‌، تخلیه کیست و لیزر درمانی
 • جبران هزینه‌های خدمات آزمایشگاهی شامل آزمایشهای تشخیص پزشکی‌، پاتولوژی یا آسیب شناسی و ژنتیک پزشکی‌، انواع رادیوگرافی‌، نوار قلب‌، فیزیوتراپی
 • جبران هزینه‌های ویزیت و دارو
 • جبران هزینه‌های دندانپزشکی
 • جبران هزینه خرید سمعک
 • جبران هزینه عینک و لنز تماس طبی
 • جبران هزینه تهیه اعضاء طبیعی بدن
 • جبران هزینه اروتز که بلافاصله بعد از عمل جراحی مورد نیاز باشد
 • جبران هزینه تشخیص بیماری‌ها و ناهنجاری‌های جنین منوط به داشتن پوشش زایمان
 • جبران هزینه همراه افراد زیر 7 سال و بالاتر از 70 سال در بیمارستان
 • هزینه آمبولانس و سایر فوریت‌های پزشکی

شرایط بیمه تکمیلی دانا

بیمه تکمیلی دانا مانند سایر شرکت‌های بیمه دارای شرایطی است که قبل از خرید باید به آن‌ها توجه کنید. ما این شرایط را برای خرید و انتخاب آگاهانه، به طور دقیق برای شما توضیح داده‌ایم.

سقف تعهدات بیمه تکمیلی دانا در سال 98

به طور کلی در بیمه‌های تکمیلی گروهی تمام شرایط از جمله پوشش‌ها، سقف تعهدات، فرانشیز، شرایط سنی و … به صورت توافقی بین شرکت متقاضی و شرکت بیمه تعیین می‌شود.
مشاوران رهیاب با توجه به تعداد نفرات شرکت متقاضی بیمه بهترین شرایط از قبیل سقف تعهدات، تعداد پوشش‌ها و … را به شما پیشنهاد می‌کنند.

فرانشیز بیمه درمان تکمیلی دانا

میزان فرانشیز پوشش‌های بیمه تکمیلی دانا با توجه به تعداد بیمه‌شدگان مشخص می‌شود به این صورت که هرچه تعداد افراد کمتر باشد میران فرانشیز بیشتر می‌شود و برعکس. برای مثال میزان فرانشیز بیمه درمان تکمیلی دانا برای گروه های 50 نفر 30 درصد، گروه‌های 100 نفر، 10 درصد است. هرچه تعداد بالاتر رود فرانشیز کمتر و حتی حذف می‌شود.

دوره انتظار بیمه تکمیلی دانا

دوره انتظار هم مانند فرانشیز به صورت توافقی و بر اساس تعداد بیمه‌شدگان تعیین می‌شود.
برای مثال دوره انتظار زایمان برای گروه‌های 50 تا 250 نفر 9 ماه و برای همین تعداد در پوشش بیماری‌های مزمن 3 ماه است و دوره انتظار پوشش زایمان برای گروه‌های 260 تا 1000 نفر 6 ماه و برای بیماری‌های مزمن همان 3 ماه است.
بر همین اساس دوره انتطار این پوشش ها برای گروه های بالای 1000 نفر هم کلا حذف می‌شود.

بیمه تکمیلی دندانپزشکی دانا

همانطور که گفتیم در بیمه تکمیلی همه شرایط به صورت توافقی تعیین می‌شود و پوشش دندانپزشکی هم یکی از این موارد است.
به این معناست که نمی‌توانیم برای این پوشش سقف تعهد مشخص کنیم و به صورت توافقی تعیین می‌شود و شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف بر اساس نیاز خود این پوشش را خریداری می‌کنند.

استعلام بیمه تکمیلی دانا

قیمت بیمه تکمیلی دانا بر اساس معیارهایی از جمله تعداد پوشش‌ها، سقف تعهدات هر پوشش، تعداد نفرات بیمه شده، سن نفرات بیمه شده و به صورت توافقی بین متقاضی و شرکت بیمه تعیین می‌شود.

مراکز درمانی طرف قراداد بیمه تکمیلی دانا

در حال حاضر شركت بيمه دانا با بیش از 105 مرکز درمانی (بیشتر از 95 درصد بیمارستان‌های کشور) از جمله مراکز بیمارستانی، درمانگاهی، آزمایشگاهی، چشم پزشکی، فیزیوتراپی و … طرف قرارداد است و در اکثر این مراکز درمانی طرف قرارداد از طریق سامانه سپاد (سامانه پذیرش الکترونیکی درمان) برای بیمه‌گذاران به صورت آنلاین معرفی‌نامه صادر می‌شود.
مشاهده مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه دانا

مدارک مورد نیاز جهت صدور معرفی‌نامه مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه تکمیلی دانا

 1. کارت معتبر بیمه دانا یا معرفی نامه از سوی بیمه‌گذار
 2. گواهی پزشک معالج مبنی بر نوع بیماری یا عمل جراحی مورد نیاز
 3. تصویر دفترچه بیمه، بیمه‌شده اصلی و بیمار
 4. اصل شناسنامه فرزندان مونث بالای 17 سال و مطلقه
 5. گواهی اشتغال به تحصیل برای فرزندان مذکر بالای 22 سال حداکثر تا سن 25 سال تمام (دانشجوی دکتری 26 سال)

پرداخت هزینه‌های بیمه تکمیلی دانا

شما به دو صورت می‌توانید از خدمات درمانی بیمه‌نامه تکمیلی خود استفاده کنید.

روش اول: در صورتی که به مراکز درمانی طرف قرارداد مراجعه کنید.
اگر شما بخواهید به مراکز درمانی مراجعه کنید، از قبل باید به یکی از شعب بیمه دانا بروید و با ارائه مدارک لازم معرفی نامه بگیرید و یا به مراکز درمانی مراجعه کنید که امکان صدور آنلاین معرفی نامه را از طریق سامانه سپاد داشته باشند.
در این شرایط ابتدا بیمه‌گر پایه سپس بیمه دانا تعهدات خود را تا سقف تعیین شده پرداخت می‌کنند و بیمه‌گذار فقط باید مبلغی را به عنوان فرانشیز بپردازد.

روش دوم: در صورتی که به مراکز درمانی غیرطرف قرارداد مراجعه کنید.
اگر بیمه‌گذار به مراکز درمانی مراجعه کند که با بیمه دانا قرارداد نداشته باشد باید تمام هزینه‌ها را بپردازد و بعد با ارائه مدارک مورد نیاز بعد از دریافت سهم بیمه‌گر پایه، به یکی از شعب پرداخت خسارت بیمه دانا مراجعه کند و هزینه‌های درمانی خود را دریافت کند.
این هزینه‌ها بر اساس تعرفه‌های مصوب و آیین‌نامه‌های بیمه مرکزی و مقررات مربوطه محاسبه و به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت:

• کپی برابر با اصل شده‌ی مدارک درمانی
• کپی چک دریافتی از بیمه‌گر پایه و یا تاییدیه پرداخت وجه توسط بیمه‌گر پایه به حساب بیمه شده
• کپی شناسنامه بیمار
• کپی دفترچه بیمه بیمار
• کپی کارت درمان بیمار

خدمات بیمه تکمیلی دانا

بیمه درمان دانا در کنار خدمات اصلی که ارائه می‌دهد دارای یک سری خدمات جانبی و تکمیلی هم هست که آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم.
سیستم مشاوره و ارجاع
این سیستم با اهدافی از جمله اطلاع از مفاد قرارداد، راهنمایی‌های اختصاصی به بيمه‌شدگان، ارائه اطلاعات در خصوص امكانات مراكز درماني طرف قرارداد و همچنين كاهش هزينه‌ها و جلوگیری از اتلاف وقت بيمه‌شدگان طراحي گرديده و بیمه‌گذاران می‌توانند از طریق تماس تلفنی در ساعات اداری اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنند.
سرويس آنكال 24 ساعته پزشكان
در هر ساعت از شبانه روز، پزشکان معتمد بیمه دانا آماده ارائه مشاوره‌های درمانی مورد نياز بیمار و انجام هماهنگی‌های لازم برای بستری شدن او در مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه دانا هستند.

کارت طلایی درمان

بیمه‌گذاران درمان تکمیلی دانا می‌توانند در طول شبانه روز و با ارائه این کارت، از خدمات بستری در مراکز درمانی طرف قراداد با بیمه دانا، بدون هیچگونه محدودیت سقف تعهد و یا پرداخت فرانشیز و هزینه های خارج از تعهد استفاده نمایند.
این کارت در تمام مراکز درمانی طرف قرارداد معتبر است.

ثبت نام بیمه تکمیلی دانا در رهیاب:

رهیاب به عنوان مرکز مشاوره و انتخاب بیمه، انواع بیمه تکمیلی از جمله انفرادی، خانوادگی و گروهی را از تمامی شرکت‌های معتبر بیمه به متقاضیان ارائه می‌دهد.
بیمه دانا یکی از شرکت‌هایی است که رهیاب از طریق آن برای گروه‌های بالای 50 نفر و کمتر از 50 نفر بیمه درمان صادر می‌کند.

همانطور که گفتیم بیمه دانا بیمه تکمیلی را تنها به صورت گروهی عرضه می‌کند که در حال حاضر امکان مقایسه، استعلام قیمت و خرید این بیمه از طریق رهیاب فراهم شده است.
اگر شرکت و یا سازمانی متقاضی خرید بیمه تکمیلی گروهی باشد، کارشناسان رهیاب بر اساس تعداد نفرات، شرایط درخواست کننده بیمه و مبلغ حق‌بیمه مورد نظر آن‌ها پس از مذاکرات لازم با شرکت بیمه دانا بهترین طرح بیمه درمان تکمیلی گروهی را به سازمان مورد نظر پیشنهاد می‌دهند.

لبته خدمات رهیاب فقط محدود به بیمه تکمیلی نیست و انواع بیمه‌ها از جمله شخص ثالث، بدنه، مسافرتی، عمر و … را از انواع شرکت‌های بیمه ارائه می‌کند.

بیمه شخص ثالث چیست؟

هرگونه خسارت مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث در حوادث رانندگی به عهده بیمه شخص ثالث است. بر اساس قانون، خرید بیمه شخص ثالث برای تمام خودروها اجباری است و نداشتن این بیمه عواقب جبران ناپذیری برای دارندگان وسائل نقلیه به همراه خواهد داشت.
در قرارداد بیمه شخص ثالث:
• شخص اول صاحب بیمه‌نامه و مالک خودرو است که به آن شخص بیمه‌گذار گفته می‌‌شود.
• شخص دوم یا ثانی شرکت ارائه‌دهنده‌ بیمه شخص ثالث است که بیمه‌گر خوانده می‌‌شود.
• شخص سوم یا ثالث تمام افرادی هستند که در حوادث مرتبط با خودرو، زیان جانی یا مالی دیده باشند.
البته در تعریف این بیمه راننده‌ مقصر حادثه، شخص ثالث محسوب نمی‌شود و برای جبران خسارت‌های جانی راننده مقصر، بیمه حوادث راننده به همراه بیمه‌نامه شخص ثالث ارائه می‌شود.
لازم به ذکر است که بیمه حوادث راننده فقط خسارت‌های جانی وارد شده به راننده را جبران می‌کند و در برابر خسارت‌های مالی هیچگونه پوششی ارائه نمی‌دهد.
چه مواردی تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد؟
پوشش‌‌‌‌های بیمه شخص ثالث به دو دسته پوشش مالی و جانی تقسیم‌‌‌‌‌ می‌شود که پوشش جانی این بیمه شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌‌‌‌های درمانی افراد آسیب دیده در حوادث رانندگی است و در پوشش مالی آن خسارت‌‌‌‌های مالی وارد شده به خودرو یا اموال افراد زیان دیده (به جز راننده مقصر) جبران‌‌‌‌‌ می‌شود.
سقف پرداخت هزینه‌‌‌ها در پوشش جانی بر اساس مبلغ دیه در ماه حرام تعیین‌‌‌‌‌ می‌گردد. سقف پوشش مالی نیز در شرکت‌‌‌‌های مختلف بیمه متفاوت است اما حداقل پوشش مالی تعیین شده توسط بیمه مرکزی در سال 98، 9 میلیون تومان‌‌‌‌‌ می‌باشد.
حداکثر پوشش مالی در بیشتر شرکت‌‌‌‌های بیمه معادل 30 میلیون تومان است و در بعضی از شرکت‌‌‌ها مثل بیمه شخص ثالث ایران در شرایط خاص تا 150 میلیون تومان هم‌‌‌‌‌ می‌رسد.
مبلغ دیه کامل چقدر است؟ ماه‌های حرام کدامند؟
مبلغ دیه در ابتدای هر سال توسط بیمه مرکزی اعلام می‌گردد.
مبلغ دیه در سال 1398 و برای ماه‌های عادی 270 میلیون و برای ماه‌های حرام 360 میلیون تومان اعلام شده است.
ماه‌های حرام به ترتیب محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه هستند.
سقف پوشش جانی به اندازه‌ی مبلغ دیه در ماه حرام (360 میلیون تومان) است و حداقل پوشش مالی به اندازه یک چهلم مبلغ دیه ماه حرام (9 میلیون تومان) در نظر گرفته می‌شود.
خسارت جانی راننده مقصر هم بر اساس دیه ماه غیر حرام (ماه عادی) پرداخت‌‌‌‌‌ می‌گردد.

نرخ بیمه شخص ثالث 98

همانطور که در مطالب فوق اشاره کردیم، حق بیمه پایه شخص ثالث هر ساله توسط بیمه مرکزی تعیین و به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌گردد. نرخ بیمه شخص ثالث سال 98 که انتهای سال گذشته اعلام شد، نسبت به سال گذشته (سال 97 ) افزایش قیمت 15 درصدی داشته است که دلیل اصلی این افزایش قیمت را‌‌‌‌‌ می‌توان افزایش نرخ دیه سال 98دانست.

قانون جدید بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث در سال 98 نسبت به سال‌های گذشته تغییر‌‌‌‌‌هایی داشته است:
• برای بیمه‌گذارانی که بیمه‌نامه خودرا در ابتدای سال شمسی دریافت نموده اند، لزومی به دریافت الحاقیه نمیباشد.
• در قانون جدید بیمه‌گذار می‌تواند تخفیف‌های متعلق به خود را از یک خودرو به خودروی دیگر انتقال دهد.
• طبق قانون جدید انجام تعهدات شرکت بیمه بدون توجه به جنسیت و دین افراد بیمه‌گذار انجام می‌پذیرد.
• برخلاف قانون قبل عواملی مانند سابقه رانندگی پر خطر و نمره منفی در تعیین میزان حق‌بیمه نیز موثر خواهد بود.
• در قانون بیمه جدید در صورت تقلب افراد و هرگونه اقدام متقلبانه برای دریافت خسارت از شرکت بیمه، به حبس تعزیری درجه شش و جزای نقدی معادل دو برابر وجوه دریافتی محکوم می‌شوند.
• در صورتی که طبق گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه، حادثه به علت تخلف راننده مقصر باشد، بیمه‌گر جایز است بخشی از خسارت را از راننده متخلف دریافت کند.
• شرکت بیمه در صورت تاخیر در پرداخت خسارت به بیمه‌گذار، باید روزی معادل نیم هزارم مبلغ خسارت علاوه بر پرداخت کل خسارت، به عنوان جریمه پرداخت کند.
• طبق قانون جدید برای خسارت‌های کمتر از 90 میلیون ریال ، اخذ کروکی برای دریافت خسارت از شرکت بیمه توسط بیمه‌گذار لازم نیست.
• در صورتی که اثبات شود علت حادثه مربوط به کوتاهی در کار ارگان‌های مربوطه مانند مشکلات راه، نبودن یا نقص علائم رانندگی و… بوده ‌است، شرکت بیمه می‌تواند مبلغ خسارت را از ارگان مقصر دریافت نماید.
• در قانون جدید پوشش‌هایی برای شخص راننده مقصر نیز در نظر گرفته شده است.
• مطابق قانون جدید سقف پرداخت خسارت وارد شده به خودروهای گران‌قیمت و لوکس تغییر یافته است.

حذف الحاقیه بیمه شخص ثالث

در قوانین قبلی اگر شروع سال بیمه‌ای شما از ابتدای سال و همزمان با تغییر میزان دیه نبود (مثلا سررسید بیمه در آذر ماه بود) باید برای مدت بیمه‌شده بر اساس دیه سال قبل، الحاقیه صادر و حق‌بیمه متناسب با دیه سال جدید اضافه می‌شد. اما در قوانین جدید نیازی به صدور الحاقیه ثالث و پرداخت مبلغ اضافه نیست و پرداخت مابه‌التفاوت آن به عهده صندوق تامین خسارت‌های جانی ثالث است.

حذف کوپن بیمه ثالث از ابتدای سال 97

بر اساس قانون جدید از ابتدای سال 97 کوپن بیمه‌نامه شخص ثالث حذف شد. برخی شرکت‌های بیمه به صورت کامل آن را حذف نموده‌اند و برخی شرکت‌های بیمه کوپن‌ها را شماره گذاری نمی‌کنند. با این وجود تعدادی از شرکت‌‌‌‌های بیمه همچنان کوپن‌‌‌ها را به صورت قبل در بیمه‌نامه خود نگه داشته اند و احتمالا در آینده‌‌‌‌‌‌ای نزدیک اقدام به حذف آنها خواهند نمود. در کل کوپن کاغذی به صورت قانونی از بیمه ثالث حذف شده است و به زودی به جای بیمه‌نامه، کارت هوشمندی صادر می‌شود که دارای QR کد است و تمام سوابق و اطلاعات بیمه‌نامه از این طریق در دسترس خواهد بود.
بهتر است بدانید که بیمه‌نامه ‌‌‌‌‌هایی که کوپن از آن‌‌‌ها حذف شده است، برای دریافت خسارت باید از کپی بیمه‌نامه استفاده کنند.

تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث با یک شرکت بیمه جدید

در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث هیچ محدودیتی برای انتخاب شرکت بیمه وجود ندارد. به این معنی که خریدار می‌تواند بدون توجه به شرکتی که سال گذشته تحت پوشش آن بوده است در سال جدید بیمه‌نامه خود را (با حفظ تخفیفات عدم خسارت آن) از یک شرکت تازه خریداری نماید.

بیمه شخص ثالث قسطی

اجباری بودن و پر هزینه بودن بیمه شخص ثالث، باعث شده تا شرکت‌های بیمه روش‌های متفاوتی را برای ارائه این بیمه در نظر بگیرند تا از این طریق امکان خرید بیمه شخص ثالث برای همه افراد با شرایط و توان مالی متفاوت فراهم شود. یکی از این روش‌ها ارائه بیمه شخص ثالث قسطی است.
با خرید بیمه ثالث به صورت اقساطی، می توانید حق‌بیمه خود را به صورت تدریجی و با فاصله زمانی پرداخت کنید.
به این نکته توجه داشته باشید که بیمه شخص ثالث قسطی با بیمه شخص ثالثی که به صورت نقدی خریداری می‌شود، از نظر شرایط، اعتبار بیمه‌نامه، کیفیت ارائه خدمات و نحوه پرداخت خسارت تفاوتی ندارد و تنها تفاوت آن در نحوه پرداخت حق بیمه است.
در حال حاضر امکان خرید قسطی بیمه شخص ثالث به صورت آنلاین و از طریق سایت رهیاب فراهم شده است. شرایط خرید بیمه شخص ثالث قسطی از رهیاب به این صورت است که باید ابتدا 50 درصد مبلغ بیمه‌نامه را به صورت نقد پرداخت کنید و مابقی آن را در قالب ۱ تا ۳ فقره چک و در بازه زمانی ۳ تا ۶ ماهه (به تناسب شرکت بیمه انتخابی) بپردازید.
این نکته را در نظر داشته باشید که چک‌های ارائه شده باید حتما به صورت چک‌های صیاد (دسته چک‌های جدید) باشند.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث

ورود و گسترش استفاده از اینترنت به صنعت بیمه و الکترونیکی شدن آن، باعث ایجاد تحولات گسترده و همچنین بهبود کیفیت ارائه خدمات در این صنعت شده است.
خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث نسبت به خرید حضوری آن مزایای مختلفی دارد از جمله: امکان مقایسه کامل و دقیق اطلاعات شرکت‌‌‌‌های بیمه قبل از خرید، قدرت انتخاب بالا در میان بیمه‌‌‌‌های مختلف، سرعت در مراحل خرید بیمه، صرفه جویی در زمان و هزینه، امکان دریافت مشاوره تخصصی در تمام مراحل خرید بیمه و …
در مجموع‌‌‌‌‌ می‌توان گفت که خرید اینترنتی انواع بیمه از جمله بیمه شخص ثالث، تجربه خریدی ساده، مطمئن و آگاهانه را برای شما به همراه خواهد داشت.

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه یکی از بیمه‌‌های مربوط به خودرو است که در آن، خسارت‌‌های وارد شده به اتومبیل جبران می‌شود. خرید این بیمه برخلاف بیمه شخص ثالث اجباری نیست اما به دلیل مزایای فراوانی که پوشش‌های مختلف این بیمه برای خودرو فراهم می‌کند، باعث شده است که خرید بیمه بدنه متقاضیان بسیاری داشته باشد.
بیمه بدنه چه مواردی را پوشش می‌دهد؟
پوشش‌‌های بیمه بدنه به دو دسته پوشش‌‌های اصلی و پوشش‌‌های اضافی تقسیم‌ می‌شوند.

پوشش‌‌های اصلی بیمه بدنه

منظور از پوشش‌‌های اصلی، خسارت‌هایی است که به صورت عادی و بدون خرید پوشش اضافی توسط بیمه بدنه جبران‌ می‌شود. پوشش‌‌های اصلی بیمه بدنه شامل موارد زیر است:
• هر گونه حادثه و تصادف با خودروی دیگر یا جسم ثابت و متحرک
• سقوط، واژگونی، آتش سوزی، صاعقه و انفجار
• سرقت کلی خودرو (مربوط به دزدیده شدن خودرو و آسیب‌های وارد شده به وسایل اصلی خودرو یا وسایل اضافی درج‌شده در بیمه‌نامه در حین سرقت)
• خسارتی كه در جریان نجات و یا انتقال خودرو خسارت دیده به آن وارد شود.
• در صورت بروز خطرات اصلی، خسارت باطری و لاستیک‌های خودرو نیز تا 50 درصد قیمت نو قابل پرداخت است.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

در کنار پوشش‌های اصلی یک سری پوشش اضافی نیز توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شوند که خرید آن‌ها به انتخاب مشتری صورت می‌گیرد و برای هرکدام مبلغ جداگانه‌ای به قیمت اصلی بیمه‌نامه اضافه خواهد شد.
این پوشش‌ها خسارت مواردی را جبران می‌کنند که در تعهد پوشش اصلی بیمه بدنه نیست.
مهم‌ترین پوشش‌های اضافی بیمه بدنه عبارتند از:
پوشش سرقت در جای قطعات: خسارت ناشی از دزدی وسایل و قطعات اتومبیل در حالت توقف، تحت پوشش می‌باشد.
پوشش ایاب و ذهاب: اگر خودرو به دلیل حادثه قابل استفاده نبوده و برای تعمیر در تعمیرگاه متوقف باشد، روزانه مبلغی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود. در این پوشش حداکثر مدت زمان پرداخت هزینه 30 روز می‌باشد.
پوشش شکست شیشه: از طریق این پوشش خسارت ناشی از شکست شیشه به هر علت جبران خواهد شد.
پوشش نوسانات قیمت: در بیمه بدنه پرداخت خسارت بر اساس ارزش واقعی خودرو در زمان خرید ‌‌بیمه‌نامه انجام‌ می‌شود. در صورتی که ارزش خودروی شما در مدت بیمه افزایش پیدا کرده و از قیمت درج شده در ‌‌بیمه‌نامه بیشتر شده باشد، با استفاده از پوشش نوسانات قیمت‌ می‌توانید خسارت را به ارزش روز خودرو دریافت کنید.
پوشش بلایای طبیعی: در این پوشش خسارت‌‌های ناشی از خطرات طبیعی مانند زمین لرزه، سیل، آتشفشان توسط شرکت بیمه جبران می‌شود.
پوشش رنگ – مواد شیمیایی – اسید پاشی: با داشتن این پوشش، همه خسارت‌‌های ناشی از پاشیده شدن مواد اسیدی و یا رنگ و مواد شیمیایی بر روی بدنه خودرو تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد.
پوشش ترانزیت (خارج از کشور): این پوشش مربوط به خطراتی است که خارج از مرزهای کشور به وسایل نقلیه وارد می‌شود.
پوشش حذف فرانشیز: همانطور که‌ می‌دانید پرداخت بخشی از خسارت به عهده ‌‌بیمه‌گذار است که به آن فرانشیز‌ می‌گویند. با خرید پوشش حذف فرانشیز،‌ می‌توانید خسارت‌های به وجود آمده را به صورت کامل از شرکت بیمه‌ دریافت ‌کنید.
پوشش کشیدن میخ: در این پوشش خسارات ناشی از کشیدن میخ و ایجاد خط و خش بر روی خودرو با اجسام تیز جبران می‌گردد. البته باید توجه داشت که این پوشش فقط در بیمه بدنه ایران ارائه‌ می‌شود.
پوشش هزینه توقف خودروهای بارکش و اتوکار: این پوشش مختص به خودروهای بارکش و اتوکار است و توسط بعضی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. در این پوشش در صورتی که خودرو به علت خطرات تحت پوشش بیمه بدنه قابل استفاده نباشد و در تعمیرگاه متوقف بماند، خسارتی به صورتی روزانه به آن پرداخت‌ می‌شود. میزان هزینه پرداختی بیمه به نوع خودرو و ظرفیت آن بستگی دارد.

قیمت بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث مبلغی نسبتا ثابت نیست و در شرکت‌‌های مختلف بیمه تفاوت‌‌های بسیاری در نرخ بیمه بدنه شاهد هستیم. دلیل این تفاوت‌ها این است که شرکت‌‌های بیمه برای اعمال تخفیف روی قیمت پایه بیمه بدنه اختیار بیشتری دارند.
نرخ پایه بیمه بدنه نیز به ارزش خودرو بستگی دارد و به صورت مبلغی ثابت توسط بیمه مرکزی اعلام‌ نمی‌شود.
همچنین یکی دیگر از دلایل تفاوت قیمت بیمه بدنه این است که هزینه هر کدام از پوشش‌‌های اضافی این بیمه‌ می‌تواند در شرکت‌‌های مختلف بیمه متفاوت باشد.
اگر بخواهید برای استعلام قیمت بیمه بدنه به صورت حضوری اقدام کنید، باید ساعت‌ها زمان صرف کنید و قیمت بیمه بدنه خودروی خود را از شرکت‌‌های بیمه استعلام بگیرید. اما در حال حاضر این کار در عرض چند دقیقه و با چند کلیک از طریق سایت رهیاب امکان پذیر است.

محاسبه بیمه بدنه

در محاسبه بیمه بدنه عوامل مختلفی تأثیرگذار هستند. عواملی مثل:
پوشش‌‌های اضافی بیمه بدنه: همان طور که گفتیم به ازای انتخاب هر کدام از پوشش‌‌های اضافی، مبلغی به ‌‌بیمه‌نامه بدنه شما افزوده خواهد شد. پس هرچه در زمان خرید بیمه بدنه پوشش‌‌های اضافی بیشتری را انتخب کنید، قیمت بیمه بدنه شما بیشتر‌ می‌شود.
ویژگی‌های خودرو: منظور از ویژگی‌های خودرو فاکتورهایی مثل ارزش خودرو، سال ساخت خودرو، نوع خودرو و کاربری خودرو است که هر کدام از این فاکتورها به صورت مستقیم بر قیمت بیمه بدنه تأثیرگذار هستند.
تخفیف‌‌های بیمه بدنه: تخفیف‌هایی مثل تخفیف عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر کیلومتر، تخفیف خرید نقدی، تخفیف ارزش خودرو و …

وظایف و تعهدات ‌بیمه‌گذار در بیمه بدنه

رعایت اصل حد اعلای حسن نیت: دقت و صداقت در ارائه اطلاعاتی که در ارزیابی خطر مورد بیمه موثر هستند، از شروط اصلی و اساسی تنظیم قرارداد بیمه بدنه است. عدم رعایت این اصل موجب باطل شدن بیمه‌نامه می‌شود؛ در این صورت حق‌بیمه پرداخت شده، مسترد نخواهد شد.
پرداخت ‌‌حق‌ بیمه بدنه: در صورتی که پرداخت ‌حق‌بیمه به صورت قسطی باشد و ‌بیمه‌گذار یک یا چند قسط از اقساط ‌حق‌بیمه را پرداخت نكند، ‌بیمه‌گر ‌می‌تواند ‌بیمه‌نامه را فسخ نماید.
اعلام تشدید خطر: تغییر کاربری خودرو حتما باید به اطلاع بیمه‌گر برسد. زیرا تغییر کاربری ممکن است منجر به افزایش خطر و ریسک برای خودروی بیمه‌شده گردد. و در صورت عدم اطلاع رسانی، اگر حادثه به دلیل ریسک‌های تشدید شده باشد، تحت پوشش قرار نمی‌گیرد و بیمه‌گر صرفا خسارت خودرو را به نسبت حق‌بیمه اولیه پرداخت می‌نماید.
اعلام نمودن خسارت: بیمه‌گذار موظف است حداكثر ظرف مدت 5 روز كاری از تاریخ وقوع حادثه، حادثه را به بیمه‌گر اعلام نماید، و موظف است مدارک مورد نیاز و سایر اطلاعات مربوط به حادثه و تعیین میزان خسارت را در اختیار ‌بیمه‌گر قرار دهد. در صورتی كه ‌بیمه‌گذار مدارک مورد نیاز را ارائه نکند ‌بیمه‌گر ‌می‌تواند ادعای خسارت را رد نماید.
عدم اظهارات غیر واقعی: در صورتی که ‌بیمه‌گذار به قصد تقلب، اطلاعات نادرستی در خصوص خسارت و كیفیت وقوع حادثه به شرکت بیمه ارائه دهد و یا مدارک جعلی عرضه كند، ‌بیمه‌گر ‌می‌تواند هیچ‌گونه خسارتی به بیمه‌گذار پرداخت ننماید.
اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت: بیمه‌گذار باید تمام اقدامات و احتیاط‌های لازم را برای حفاظت مورد بیمه (خودرو) انجام دهد. اگر ثابت شود كه ‌بیمه‌گذار عمدا از انجام این اقدامات خودداری کرده، ‌بیمه‌گر ‌می‌تواند خسارت کمتری پرداخت نماید.
خودداری از جابه‌جایی خودرو: در صورت بروز حادثه ‌بیمه‌گذار باید از جابجایی خودرو خودداری نماید؛ مگر اینکه به حكم مقررات یا دستور مقامات انتظامی باشد و یا اینکه جابجایی برای نجات خودرو و کاهش خسارت صورت بگیرد.
عدم تعمیر خودرو بدون هماهنگی با بیمه‌گر: بیمه‌گذار نباید بدون هماهنگی با بیمه‌گر و پیش از نهایی شدن مراحل پرداخت خسارت، خودروی خود را تعمیر کند.
نحوه خرید بیمه بدنه از سایت رهیاب
برای خرید بیمه شخص ثالث از سایت رهیاب 4 مرحله پیش رو دارید:
• مشخصات خودروی خود را در فیلدهای مشخص شده وارد کنید. مشخصاتی مثل: نوع خودرو، مدل خودرو، سال ساخت خودرو، ارزش خودرو و…
• در مرحله بعد می توانید نرخ و شرایط بیمه بدنه خودروی خود را در برترین شرکت های بیمه کشور مشاهده و با هم مقایسه کنید و بر اساس نیازها و اولویت های خود یکی از بیمه ها را انتخاب نمایید.
• پس از تأیید اطلاعات در مرحله بعد باید اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و … را وارد نمایید و سپس عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه نامه قبلی خود را ارسال کنید.
• در مرحله نهایی می توانید نحوه پرداخت حق بیمه (پرداخت آنلاین یا پرداخت در محل) را انتخاب کرده و هزینه بیمه نامه خود را به یکی از این دو روش پرداخت کنید.
• بیمه نامه شما در کمترین زمان ممکن صادر شده و به صورت رایگان به آدرس مورد نظرتان ارسال خواهد شد.